Sterowanie dostępnymi urządzeniami w salach spotkań, salach konferencyjnych czy control room’ach może być realizowane na wiele sposobów – przyciski na obudowach urządzeń, piloty czy nawet interfejs sieciowy. Jednakże im więcej urządzeń tym więcej, a nawet prosta czynność jak przygotowanie sali do spotkania (włączyć monitor, zmiana źródła, regulacja audio) będzie wymagało kilku czynności.
Poziom skomplikowania wzrasta a szybkość dostępu do funkcjonalności sali – maleje. I choć z poziomu integratora systemów audiowizualnych te kilka czynności nie będzie stanowić problemu – to z poziomu końcowego użytkownika może to skutkować opóźnieniami, potencjalnymi problemami ze sprzętem a w ostatecznym rozrachunku frustracją i niezadowoleniem z działania systemu.
Im bardziej krytyczna jest infrastruktura AV, tym ważniejsze jest, aby system był przystępny i szybki w działaniu. Przykładowo w control roomach, gdzie mamy do czynienia z zaawansowanymi systemami opartymi o wiele źródeł obrazu i wiele wyświetlaczy (często w formie ścian wideo) – szybkość dostępu do informacji jest kluczowa.
I dlatego systemy sterowania są wciąż popularne. I to pomimo trendu upraszczania instalacji AV, zwłaszcza w salach spotkań. Wciąż są projektowane instalacje, gdzie łączy się rozwiązania różnych producentów AV - i właśnie tutaj potrzeba dostępu do wielu urządzeń z poziomu prostego w obsłudze panelu sterowania jest niezbędna.
Dlaczego system sterowania jest ważny?
Dla użytkownika końcowego
Ułatwienie obsługi przez centralizację sterowania. Zamiast obsługiwać każde urządzenie (np. projektor, ekran projekcyjny, oświetlenie, klimatyzację itd.) osobno, system sterowania umożliwia zintegrowane zarządzanie wszystkimi elementami z jednego panelu dotykowego lub tabletu z odpowiednia aplikacją.
Automatyzacja scenariuszy. System sterowania pozwala zaprogramować konkretne scenariusze działania – np. naciśnięcie jednego przycisku „Rozpocznij spotkanie” automatycznie:
To oszczędza czas i zmniejsza ryzyko błędów
Spójność interfejsów / uniwersalizacja sterowania. W organizacjach posiadających wiele sal konferencyjnych w różnych lokalizacjach, często wyposażonych w sprzęt różnych producentów, system sterowania zapewnia jednolitą obsługę i interfejs w każdej sali, co zmniejsza potrzebę szkoleń i zwiększa komfort pracy.
Dla integratora systemów AV
Skalowalność. Systemy sterowania, takie jak Kramer Control, są skalowalne – można je łatwo rozbudowywać, dodając nowe urządzenia lub całe pomieszczenia, bez potrzeby projektowania systemu od zera.
Zdalne zarządzanie i wsparcie serwisu. Dzięki systemom sterowania administratorzy IT lub AV mogą zdalnie monitorować stan urządzeń w salach objętych systemem, wstępnie diagnozować usterki i aktualizować konfigurację – bez konieczności fizycznej obecności w sali.
Kluczowe cechy systemy sterowania
Uniwersalność
Aby system pełnił swoją funkcję musi działać z jak największą liczbą urządzeń. Nie wchodząc w techniczne szczegóły – system musi obsługiwać sterowanie urządzeniami za pomocą najpopularniejszych protokołów (IP, RS232, IR, I/O) oraz oferować środowisko, gdzie z łatwością można dodać do niego kolejne urządzenia – czy to korzystając z wbudowanej bazy sterowników czy mając możliwość prostego dodawania kolejnych. Jest to o tyle istotne, że takie systemy często kontrolują nie tylko urządzenia AV, ale też oświetlenie, żaluzje czy ekrany projekcyjne.
Istotnym dodatkiem będzie też możliwość wykorzystania potencjalnych elementów systemu AV, takich jak przełączniki sygnału czy dekodery AVoverIP, jako bramek sterujących. Pozwala to wykorzystać istniejące na nich porty I/O, IR czy RS232 jako elementy systemu sterowania i za ich pomocą wysyłać komendy do podłączonych urządzeń. Taka możliwość jest dostępna w ramach ekosystemu urządzeń Kramer, gdzie mózg systemu sterowania (KC-VirtualBrain) łączy się po IP z np. dekoderem AVoIP Kramer KDS-DEC7, do którego po RS232 podłączony może być projektor. I z poziomu KC-VirtualBrain można sterować projektorem za pomocą komend RS232.
Uniwersalność możemy zastosować także do charakterystyki działania systemu. U wielu producentów możemy zauważyć, że konfiguracja – czyli projektowanie i wgrywanie interfejsu odbywa się z wykorzystaniem platformy chmurowej. I jest to preferowany przez wielu sposób interakcji z tymi narzędziami – pozwalający na dostęp do konfiguracji z dowolnego urządzenia, a także ułatwiający support techniczny. Jednakże polityki bezpieczeństwa wybranych organizacji wykluczają stosowanie narzędzi chmurowych. Jeśli ma to miejsce, warto wybrać system sterowania z opcją konfiguratora lokalnego. Przykładem jest tutaj Kramer Control KC-ON PREM – czyli sprzętowy konfigurator systemów sterowania do stosowania lokalnie.
Kramer Control KC-ON PREM
Prosta konfiguracja systemu dzięki opartej na chmurze platformie Kramer - przeniesiona do lokalnej infrastruktury w formie samodzielnego urządzenia
Idealny dla:
Interfejs przyjazny dla użytkownika
Tutaj kluczową rolę pełnił będzie integrator systemu, który stworzy panel sterujący z którego korzystał będzie użytkownik. Biorąc pod uwagę elementy systemu i jego funkcjonalności, oczekiwania użytkowników względem jego działania oraz własne doświadczenia, integrator powinien przygotować czytelne i proste w użyciu centrum sterowania salą konferencyjną czy control room’em.
Warto, aby system sterowania oferował wybór dotyczący nie tylko tego jak taki interfejs może wyglądać, ale też na jakim urządzeniu można go wyświetlić – czy będą to klasyczne panele stołowe lub ścienne, czy będzie to mały pionowy ekran wielkości smartfonu czy może duży, 10” calowy panel, gdzie zawarte będzie więcej możliwości sterowania sprzętem. Ważne, aby system wspierał także możliwość wyświetlenia interfejsu sterującego na urządzeniach takich jak tablety, co oferuje niezbędną w niektórych przypadkach mobilność.
Szybka konfiguracja systemu
Argument kluczowy dla system integratorów. Łączenie sterowania wieloma urządzeniami i automatyzacja procesów związanych ze sterowaniem nie jest prosta i kiedyś nierozłącznie była związana z nauką programowania. Na szczęście producenci tacy jak Kramer oferują dzisiaj narzędzie, które nie wymagają umiejętności programistycznych do stworzenia nawet zaawansowanego systemu sterowania. W ramach tych narzędzi dostępne są konfiguratory pomagające w prosty sposób zbudować logikę systemu oraz interfejs użytkownika (np. za pomocą dostępnych szablonów), a także replikować tak stworzone systemy dla innych przestrzeni i edytować, jeśli jest taka potrzeba. Pozwala to przyspieszyć proces wdrożenia i szybko wprowadzać + testować zmiany.
Takie narzędzia oferuje właśnie Kramer Control – w postaci cloudowego Buildera lub jego wersji standalone (KC-ON PREM) lub nadchodzącej integracji z ekosystem AV - Kramer Panta Rhei.
Bezpieczeństwo i łatwa integracja z lokalnymi sieciami
W coraz większej liczbie organizacji zakup każdego urządzenia z dostępem do sieci jest rozpatrywany nie tylko ze względu na funkcjonalności, które oferuje czy nawet cenę, ale także bezpieczeństwo od strony IT.
Systemy sterowania nie są tu wyjątkiem, dlatego warto wziąć pod uwagę te, które nie traktują bezpieczeństwa sieciowego po macoszemu. Dobrym przykładem są tutaj rozwiązania Kramer Control, które w tym zakresie oferują m.in.:
Projekt Control całkowicie offline – dzięki rozwiązaniu KC-ON PREM projekt systemu na każdym jego etapie może być odcięty od dostępu do internetu. Dla szczególnie rygorystycznych scenariuszy, związanych np. z Centrami Zarządzania Kryzysowego lub control roomach związanych z infrastrukturą krytyczną jest to kolejna warstwa poprawiająca bezpieczeństwo.
Jak wygląda oferta Kramer Control?
Kramer przygotował swój ekosystem związany ze sterowaniem kompleksowo. W jego ramach można znaleźć zarówno jednostki sterujące (KC-VirtualBrain), przez narzędzia do budowania interfejsów (w wersji cloud oraz on-prem), po specjalne bramki (rozszerzające urządzenia o porty do sterowania) oraz oczywiście interfejsy sterujące – panele ścienne z przyciskami lub ekrany dotykowe o różnych rozmiarach.
To wszystko składa się na bardzo solidne rozwiązanie, które może być wykorzystane w wielu różnych scenariuszach.
Podsumowanie
Systemy sterowania AV nadal odgrywają kluczową rolę we współczesnych systemach audiowizualnych, mimo rosnącej popularności nowych technologii, takich jak AVoIP. Można wręcz powiedzieć, że rozwijają się równolegle z nowoczesnymi trendami AV, integrując się z technologiami opartymi o protokół IP, zachowując jednocześnie swoją podstawową funkcję: proste zarządzanie komponentami AV w złożonych środowiskach.
Systemy te to coś więcej niż tylko techniczne udogodnienia – to kluczowe narzędzia zapewniające niezawodność, upraszczające obsługę i poprawiające komfort użytkowania. W salach konferencyjnych, klasach, audytoriach i control room'ach systemy sterowania AV umożliwiają intuicyjne zarządzanie skomplikowanymi zestawami AV bez potrzeby głębokiej wiedzy technicznej.
Co więcej, ich zdolność do skalowania i dostosowywania się do nowych technologii sprawia, że są gotowe na przyszłość, stanowiąc pewną inwestycję dla organizacji ceniących zarówno stabilność, jak i innowacyjność. Dodatkowe warstwy zabezpieczeń sprawiają, że są one szczególnie cenne w środowiskach o wysokich wymaganiach dot. bezpieczeństwa, takich jak przedsiębiorstwa, placówki medyczne czy instytucje rządowe.
W świecie coraz bardziej zdominowanym przez rozwiązania oparte na IP, systemy sterowania AV pozostają narzędziem do skutecznej integracji sfery audiowizualnej – łącząc "tradycyjny" sprzęt z nowoczesnymi technologiami cyfrowymi. Ich nieustająca popularność jest najlepszym dowodem na niezastąpioną rolę w tworzeniu inteligentnych, zintegrowanych przestrzeni.
Jeśli jesteś zainteresowany rozwiązaniami Kramer Control – nie zwlekaj i skontaktuj się z przedstawicielem handlowym Modulit lub zarezerwuj szkolenie za pomocą naszego formularza.